Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > Dökümanlar ve Makaleler

Dökümanlar ve Makaleler Makale veya döküman yayınlayabiliceğimiz bölüm.
Yanıtla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-07-2012, 20:47   #1
Burhan Reis
Oltacı
 
Burhan Reis kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 18.07.12
Yaş: 58
Mesaj Sayısı: 21
Varsayılan Alamana(Voli) Avcılığı nedir.

8- Alamana- Büyüklügü 6 metre ile 15 metre arası değişebilen ve profösyönel olarak ağla ve oltayla avcılık yapan teknelere alamana teknesi denilir.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]


Alamana teknelerinde kullanılan ağ çesitleri
Yapısına göre üç çeşit ağ vardır. Bunlar;
Tor ağı bölümü tek kat ağdan oluşan sade ağlar.
Tor ağının içten ve dıştan geniş gözlü fanya ağlarıyla desteklendiği fanyalı ağlar
Her iki tipin karışımı olan karma ağlardır.
Ağını istifleyen alamanalar.Avlanmaya giden kamarasız Alamana(Voli Teknesi Yani biz)

Alamana teknelerinda kullanılan avçılık çeşidine göra ağ çeşitleri
1-Uzatma .Bırakma ağlar
2-Yeldirme -Akıntı ağlar
3-Çevirme ağlar[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

1/A-Sabit uzatma,bırakma ağlar


Genelde su ortamına çeşitli biçimlerde serilerek kullanılan sabit ağlardır. Ağın sabitlenmesi amacıyla çapa, yerinin belirlenmesi amacıyla da şamandıra kullanılır.

Ağ serildikten belirli bir süre sonra geri toplanarak yakalanmış olan su ürünleri ağdan ayıklanır. Bırakılan ağa balıkların yakalanması için çevrede gürültü çıkararak, ışık yakarak veya başka yöntemlerle balıkların ürkütülüp ağın üzerine sürülebilir. Bu ağlarla balıktan, kalamara, yengeçten ıstakoza kadar çok çeşitli su ürünü avlanabilir. Uzun ve alçak bir perde şeklindedirler.
a- SADE AĞLAR Sabit Uzatma Bırakma
Uzunluğu, yüksekliği ve göz açıklığı avlanacak balığın cinsine göre değişen ağlardır. En küçük balıklardan, torik gibi büyük balıklara kadar tümünün avlanmasında kullanılan bu ağlar, balıkları daha çok solungaçlarının üstünden, solungaç kapaklarının altından avlar. Böylece balığın yakalandıktan sonra kaçma ihtimali kalmaz. Yakalanacak balığın cinsine göre göz açıklığı olur. Küçük balıklar için bu açıklık 10-15 mm. palamut, torik gibi büyük balıklar içinse 40-80 mm. arasında değişir. Kurşun ve mantar yakaları bulunur. Kurşun dizili yakalar ağın dibe çökmesini, mantar dizili yakalar ise ağın deniz içinde gergin durmasını sağlar.
Bu ağlar tutulacak balık cinsine ve göz açıklığına göre istavrit, sardalya, uskumru, lüfer, palamut, torik, kalkan ağları adı ile anılır.

b- FANYALI AĞLAR Sabit Uzatma bırakma
Üç katlı bir ağ olan fanyalı ağlarda, fanya denilen geniş gözlü iki ağın ortasına gözleri küçük esas ağ (tor) monte edilmiştir. Fanyanın büyük gözlerinden geçen balıklar, küçük gözlü tora torbalanıp takılırlar. Bu ağın özelliği, genel olarak küçük balıkların tutulmasında kullanılmasına rağmen, fanyanın büyük gözlerinden geçen büyük balıkların da fanya gözlerine dolaşıp tutulmasındadır. Kurşun ve mantar yakaları vardır. Yaka, ağların kurşun takılan alt kenarı ile mantar takılan üst kenarına verilen addır. Tor, fanyadan en olarak daha geniş olmalıdır.Fanyalı ağlar sade ağlardan farklı olarak tor ağının iki yanında geniş gözlü fanya ağları içerirler. Avcılık ilk fanya dan geçen balığın diğer taraftaki fanyanın dışına tor ağını iterek oluşturduğu kesede hapis olması ile gerçekleşir.
Bu ağlar tutulacak balık cinsine ve göz açıklığına göre Dil.Pisi,Karides,Tekir,Tarbun.Istakoz,Marya,İzmari t ağları ile adlandırılır.

2/A-Yeldirme,Akıntı Ağlar
Pelajik balıkların avcılığında kullanılan bir tür uzatma ağıdır. Ülkemizde salma ağı olarak isimlendirilen bu ağlar Karadeniz’de palamut, tirsi ve lüfer,uskumru ve ringa avcılığında kullanılır. Akıntı ağları uzun bir hat boyunca çapa kullanmaksızın serilirler. Ağın bir ucu tekneye, diğer ucuna ise ışık bulunan bir şamandıra bağlanarak etraftan geçen tekneler için işaretlenir. Ağda çapa bulunmadığı için akıntı etkisiyle sürüklenir. Sığ bölgelerde sürüklenirken ağın dibe dolaşmaması için altında mapa denilen metal halkalar bulunur. Sürüklenme esnasında geniş bir alanı taradığı için av verimi yüksektir.Sade olarak donatılırlar.


3/A-Çevirme ağlar
Ağı balık sürülerinin etrafına çevirerek yapılan avcılık türüdür.Temel olarak tor ağı,Fanya, mantar yaka ve kurşun yakadan oluşurlar. Ağlar sade veya fanyalıdır

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]


Çevirme ağlar ağ yapısına göre


1-Çevirme ağlar Fanyalı-Sade
a-Difana / Voli Ağları

Difana yada voli ağı adı verilen fanyalı çevirme ağları, pelajik ve sürü oluşturan palamut, kefal ve lüfer gibi balıkların avcılığında kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde alamana ağı olarak isimlendirilen difana ağları balık sürülerinin etrafının çevrilmesi yoluyla kullanılmakta, fakat balığın yakalanması fanyalı ağlardaki gibi gerçekleşmektedir.
Difana üst üste ve yan yana pek çok fanyalı ağın (bölme) bölme ipleri kullanılarak eklenmesiyle donatılan uzun ve derin bir ağdır.Kursun ve mantar yakaya kalın ipli 30 göz sardon donatılır
En büyük difana ağı üç-dört boy uzunluğunda 10-20 metre derinliğinde, toplam 4 -8 bölme olarak donatılır.Ağ tor gözleri 22mm-28 mm arasında kullanılır Yapı olarak uzatma ağına benzese de kullanım açısından çevirme ağları grubunda yer alır. Büyük tip alamana tekneleri için çok uygun bir av yöntemidir. Genelde daha derin ve daha uzun ağlar kullanılır. Difana ağlarıyla hem gece hem de gündüz avlanılabilir. Gece avcılığı yakamozdan faydalanabilmek için aysız gecelerde yapılır.
Küçük alamanalarda ise 2-3 boy uzunluğunda 1-2 bölme olarak donatılır.Ağ tor gözleri 22-28 mm arası kullanılır.Kıyı çevirmeleri için idealdir.Kefal balığına ağ sarmış ve ağını toplayan ve ağa vurmuş balıkların temizlenmesi alamana(Voli)Teknesi
b-Sade çevirme ağları

Sadeçevirme ağları solungaç ağı yada eski söylenişiyle galsama ağı olarak isimlendirilir. Balıklar sade solungaç ağlarına dolaşma, takılma ve göze sıkışma yoluyla olmak üzere üç farklı şekilde yakalanmaktadır. Sade solungaç ağlarının deniz dibine, orta suya ve deniz yüzeyine serilen çeşitleri vardır.Palamut çevirmiş alamana balıkları ayıklarken

En yaygın olanlar deniz dibi ve üstünü kapatan ağ çeşididir.Ağı gözüne uygun Balık sürüleri görüldüğünde ağ denize bırakılarak sürü ağ bir halka şaklinde döşenerek çevrilir. Bırakılan ağa balıkların yakalanması için çevrede gürültü çıkararak, ışık yakarak veya başka yöntemlerle balıkların ürkütülüp ağa takılması sağlanır.
Kıyı çevirmesi yapmış voli teknesi
Alamana teknelerinde balık ceşitliliğine göre kullanılan ağlar

01-Gümüş Ağı-uzunluk 200-300 metre tor gözü 10.50-10.80 mm yükseklik 2-8 metre arası fanyasız sade donatılır cevirme amaçlı kullanılır

02-İzmarit cinekop ağı-Uzunluk 200-300 metre Tor göz açıklığı 20-22 mm yükseklik 2-10 metre arası Sade veya fanyalı olarak donatılır.Bırakma veya çevirme amaçlı kullanılır.

03-İstavrit Aği-Uzunluk 200-400 metre Ağ tor gözü 15-18 mm yükseklik 3-12 metre arası fanyasız sade donatılır.Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır

04-Uskumru Ağı-uzunluk 200-400 metre Ağ tor gözü 22-25 mm yükseklik 2-10 metre arası istege göre fanyalı veya sade olarak donatılır.Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır.Sade ağlar mapalı yeldirme ağı olarakta kullanılabilir.

05-Lüfer Ağı-Uzunluk 200-400 metre Ağ tor gözü 28-36 mm yükseklik 3-20 metre arası isteğe göre fanyalı veya sade olarak donatılır.Bırakma ve çevirme ağı olarak kullanılır.


06-Palamut Aği-Uzunluk 200-2000 metre ağ tor gözü 32-42 mm yükseklik 5-35metre arası sade alarak donatılır.200-400 metre uzunluk 5-10 metre yükseklik olan ağlar kursun yakalı olarak bırakma ,300-500 metre uzunluk 10-25 metre derilik olan ağlar kurşun yakalı olarakçevirme ve uzatmada kullanılır.400-2000 metre uzunluk 15-35 metre derilik olan aglar kursun yakalı veya mapalı olarak uzatma-Yeldirme olarak kullanılır.

Palamut uzatmasında tutulan balıklar.

07-Torik Aği-uzunluk 200-1000 metre ağ tor gözü 50 -70 mm yükseklik 5-20 metre arası sade olarak donatılır bırakma -yeldirme olarak kullanılır

08-Sardalye Aği-Uzunluk 200-500 metre ağ tor gözü 10.50-11.00 mm yükseklik5-20 metre arası sade olarak donatılır.Çevirme ve uzatma olarak avcılık yapılır.

09-Kalkan Ağı-1 boy ağ 100 metre tor gözü 160 mm yükseklik 1 metre. 10-50 boy arası bırakma olarak avcılık yapılır.40 cm den küçük kalkan avcılığı yasaktır.

10-Karides Ağı-1 boy ağ 100 metre ağ göz açıklığı 20 mm yükseklik 1-2 metre fanyalı olarak donatılır.Kurşun,mantar yaka sardonludur.Bırakma olarak avcılık yapılır.

11-Istakoz Ağ-1 boy ağ 100 metre ağ tor ğözü 40 mm yükseklik 1 metre fanyalı oonatılır.Taşlık bölge kıyılarına bırakma olarak avcılık yapılır.

12-Barbuya - Tekir Ağı- 1 boy ağ 100 metre ağ göz açıklığı 18 mm yükseklik 1-2 metre fanyalı olarak donatılır.Bırakma olarak avcılık yapılır Gün batışı ve gün doğuşu 2 çeki yapılır.


13-Marya Ağı-1 boy ağ 100 metre tor gözü 40 mm yükseklik 1 metre fantalı donatılır.Dip zemin kırmalık olan yerlere bırakma olarak avcılık yapılır.Karışık İri balık tutmak için avcılık yapılır.

14-Pisi Ağı-1 boy 100 metre for ğözü 60-90 mm arası yükseklik 1 metre fanyalı olarak donatılır.Bırakma olarak avcılık yapılır

15-Dil ağı-1 boy 100 metre tor gözü 40 mm yükseklik 1 metre fanyalı donatılır.Kumluk bölgelerde bırakma olarak avcılık yapılır.
Alamanaların balıkçılık üzerinde etkileri.
Alamana tekneleri sirkülerde belirtilen ag gözü standardına uymuyarak ag gözlerini ufak tutup donattıkları aglarla standartın altındaki küçük balıkları yakalamaktadırlar.Buda balıkların üreyemeden tutulması sebebiyle balık neslini azaltmaktadır.Bazı alamana tekneleride sürkülerde belirtilen av yeri av zamanı yasaklarına uymamaktadır.Bazı bilgiler ve resimler netten alıntıdır. Rastgele
.....................
__________________

Burhan Önen
BANDIRMA.
Burhan Reis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 22-07-2012, 14:53   #2
MAVİ FENER
Kaptan
 
MAVİ FENER kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 13.06.09
Yaş: 68
Mesaj Sayısı: 2.110
Exclamation

Hey gözüm Palamutlar...Şimdi nerelerdeler.....Olsada ızgara yapsak....
__________________
İyi günler, bol güneşler dilerim.
Üstad Kaptan
Nuri DENİZ
İstanbul - 1949
Kimya ve İşletme Müh.
MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
İç Sularımızda At-Çek Avcılığı LuXoR TATLI SU AVI 10 01-04-2011 10:13
çupra avcılığı cengiz boyacı Tanışma 9 23-01-2011 20:44
Amarula Meyvası Nedir ?? Hayvanlar Üzerinde Etkisi Nedir ? Necati ARAT Videolar 16 22-03-2010 12:01
Çoklu alıntı nedir? Nasıl kullanılır? Önemi nedir? Taygun KOCABIYIK Üye olma ve Forum Kullanma Kılavuzu 10 12-03-2010 09:03
yayın avcılığı samitasdemir Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri 3 25-01-2008 01:24


Saat 11:48.