Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.
Yanıtla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-01-2013, 21:02   #1
Çağatay
Miço
 
Çağatay kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 15.09.06
Şehir: İzmir
Yaş: 48
Mesaj Sayısı: 139
Varsayılan Koruk ile Helva ya da Çağatay ile Levrek...

Merhaba arkadaşlar…

Kıyıdan yemli savurma tarzı ile yakaladığım son levrekten bu yana neredeyse bir aydan fazla zaman geçmişti. Bu süre içinde havasını yakaladığım zamanlarda muhtelif denemelerde de bulunmuştum. Bu denemelerim sırasında ağırlıklı olarak at-çek tarzına ağırlık vermiştim. Niyetim yeni aldığım, kamış, tulum ve sayısı mütevazı çeşit sahteleri hem denemek hem de öteden beri bir türlü yıldızımın barışmadığı bu tarzla sonuç alıp şeytanın bacağını kırmaktı. Ancak, bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi mi yoksa bir başka faktör mü etkili oldu bilinmez, bizim avlandığımız meralarda levreği bulmak adeta samanlıkta iğne aramakla eş değer duruma gelmişti. Bundan da anlaşılacağı üzere bu denemelerimde maalesef sonuç alamamıştım. Anlayacağınız, levrek avlama tutkum tavan yapmış durumdaydı.

Hafta sonu için hava tahmin sitelerinin pazar günü için kuvvetli poyraz fırtınası ile birlikte hava sıcaklığının kayda değer derecede düşeceği tahmini ile birlikte tamam dedim, bu sefer umarım av verecek. Genelde birlikte avlandığımız İshak abinin de duygu ve düşünceleri benimle aynı yönde olunca, pazar günü için levrek avına çıkmamızın karşısındaki tek engel ancak zincirle eve bağlanmamız olabilirdi. Pazar günü hava çok bozuk olacağından dolayı, o gün vazgeçilmez yemimiz mamun’u tedarik etmek muhtemelen mümkün olmayacaktı. O yüzden yem tedarikini cumartesi günü sağlamalıydık. Cumartesi günü, Konak’ta bulunan iki yemciye uğradım, maalesef pazar günü satamayız diye mamun getirtmemişlerdi. İshak abiyi arayıp durumu ona bildirdim. Yapılan bir iki telefon görüşmesinden sonra Narlıdere semtindeki yemcilerde mamun olduğu bilgisine ulaştık. İshak ağbi, yem tedarikini üstlenip mamun almaya Narlıdere’ye gitti. Hazır Konak’a inmişken kutsal mabedimiz Çağlar Av’a uğramamak olmazdı. Hem bir iki eksiğimi giderecek hem de at çek tarzı levrek ustası Hür Mol ile biraz sohbet edecektim. Mağazaya girdiğimde önce sevgili Hür’e görünmeden hayalet gibi süzülüp diğer stanttaki Hakan kardeşimin yanına yanaştım. Hakan’dan bir kutu mustad 505 serisi 2/0 iğne aldım. Hakan merakla sordu, yarın levrek avına çıkıyorum özüme döndüm dedim. Karşılıklı gülüştük. Önce sevgili Hür’e uğrasaydım belki de at çek ustası olan Hür, yine at çek tarzını denemem konusunda içime şüphe düşürebilirdi. Ertesi gün gerçekleştireceğim av için şüpheye, iki arada bir derede kalmaya yer yoktu. Kararımı vermiştim, kanlı canlı yem ile avlanacaktım. Alışverişi bitirdikten sonra, birer kahve eşliğinde Hür ile bir süre sohbet ettikten sonra eve doğru yola koyuldum.

Pazar günü öğle üzeri, hazırlıkları bitirmiş ve arabayı yüklemiştim. Birazdan gidip İshak abiyi evinden alacaktım. Sürpriz bir telefonla arkadaşımız Güven’in bize katılacağını öğrendim. Ancak malzemeleri bir arabadan diğer arabaya aktarmak o an zor geldi. Kaldı ki iki araba ile gitmek, dönüş için avantaj sağlayacaktı, birbirimize bağlı kalmayacaktık. O yüzden Güven’i İshak abiye yönlendirdim avlak yerinde buluşacaktık.

Avlak yerine vardığımda kısa süreli bir moral bozukluğu yaşadım. Yer gök fırtına kopacak denen hava, umduğum gibi değildi. Deniz bir dalgayı zor yapıyordu. Yaktın bizi poseidon diye söylendim. Ama artık gelmiştik ve şansımızı o veya bu biçimde deneyecektik. Takımları hazırlayıp denizle kavuşturduk. Ve bizim için sonradan uzun süreceğini anlayacağımız bir bekleyiş başladı. Zaman ilerledikçe rüzgar coştukça coştu ve gün kararırken tahminler tuttu. Deniz adeta deterjan dökülmüş gibi köpük köpük bir hal almıştı. Öyle ki 150 gramlık kurşunlarımız bile tutunmakta zorlanıyordu. Dalgaların ve rüzgârın şiddeti ile açıklardan kopup gelen öbek öbek yosunlar, poşetler, muhtelif dal parçaları oltalarımıza biniyor, yemleri bozuyordu. Sık aralıklarla takımları toplayıp yem tazelemek zorunda kalıyorduk. Akşamın alaca karanlığında Güven çok sıkı bir vuruş aldı, ancak balık yakalanmadan iğneyi kustu. Hepimizi heyecanlandıran bu vuruş, ahlar vahlar arasında heba oldu gitti. Zaman gittikçe ilerliyor, ancak beklenen vuruşlar bir türlü gerçekleşmiyordu. Tüm doğa koşulları müsait olmasına rağmen merada levrek gezinmiyordu. Arada benim yaptığım mazmozlama çabaları da sonuçsuz kalıyordu. Gece, ilerledikçe ilk baştaki umutlar yerini yavaş yavaş yılgınlığa bırakmaya başladı. Sürekli, birbirimize bu yıl, nerede kaldı bu balık, neden hala bu bölgeye gelmedi diye sorup, mantıklı cevaplar aramaya çalışıyorduk. İki üç hafta önce bacağından ciddi bir sakatlık geçiren Güven, soğuk, rüzgar ve ayakta geçen yaklaşık altı saatin sonunda ağrılarının çok artması sonucu ilk pes eden oldu. Müsaade isteyip saat 22.00 civarı avlaktan ayrıldı. İshak ağbi ile ben işi inada bindirmiştik. Biteviye bir faaliyetle sürekli takımları yemleyip atıyorduk. Bu anlarda ağırlıklı olarak kamış elimizde bekliyor, çok yorulduğumuzda kamışı, kamış ayağına koyup dinlenme molaları veriyorduk. Saatler 23.00’ü biraz geçe İshak abi ile bir durum değerlendirmesi yaptık. Ertesi günün mesai günü olmasından dolayı da mantıklı davranıp avı sonlandırmaya karar verdik.

Bu kararı verdiğimiz an, kamışı, kamış ayağına bıraktığımız molalardan biriydi. İshak abi kendi kamışına doğru yönelirken, ben kamışımı toplamak üzere elime aldım. Çamaşır ipine asılmış çamaşırlar gibi misinaya dolanan yosunlar, ana misinayı ağırlaştırmıştı. Gece boyunca yosunlardan bıkkınlık geçirmiş olduğum için söylenerek misinanın boşluğunu aldım. Bu gibi durumlarda acaba son anda mı acaba biraz daha bekleyeyim mi düşüncelerine dalıyor insan. Son umut, az daha bekle, dur toplama derken, beklediğim o müthiş asılış gerçekleşti ki aklım yerinden fırlıyordu. Uygun şiddette bir tasmalamadan sonra, balıkla mücadeleye başladım. Boşluk vermeden ama abartmadan da balığı kıyıya çekmeye koyuldum. Balığın yüklendiği anlarda makinenin freni cızır cızır ötüyordu. Balık, karanlıkta görülebilir mesafeye geldiğinde heyecanım daha da arttı. Kafası sahile dönmeden önce bir su üstü yaptı, güzel bir levrekti. Ardından daha fazla direnmeden kafası sahile döndü. Bir süre sonra artık dalgaların doldurup boşalttığı mesafeye gelmişti. Üzerimde at çek için almış olduğum tulum olduğu için tereddüt etmeden suya girdim, dalganın çekildiği an balığı solungaçlarından kavrayıp yakaladım. Ve…işte zafer anıydı.İki kilo üstü güzel bir levrek, benim için uzun sayılabilecek bir aradan sonra oltama denk gelmiş ve bütün çektiğim sıkıntıları unutturmuştu. Sabırla koruk, helva olur derler, ne güzel bir sözmüş bu. Yaklaşık yedi saatlik yorucu faaliyetin sonunda levreğime kavuşmuştum.Yakalanan bu levrek’in yüzü suyu hürmetine vakit limitlerimizi zorlayıp bir süre daha avlanmaya karar verdik. Bu sürede İshak abi, bir tane yaklaşık 25 cm.lik ispendek yakaladı. Ancak, çok önceden birbirimize verdiğimiz söz (35 cm.’in altını salacağız) ve yasal yerine vicdani tebliğimiz gereği balığı denize iade ettik. Giderayak, yine bir mola anında İshak abinin yerine sabitlediği kamış kuvvetlice sarsıldı. Daha doğrusu o anda İshak abi benim yukarıdaki fotoğrafımı çekmek ile meşgulken sarsılmış. Biz sarsılmayı fark ettiğimizde aslında çok geç kalmıştık. İshak abi kamışı topladı, takım boş geldi, zira bir köstek dibinden kopmuş, diğer kösteğin iğnesi açılmıştı. Dönüş yolunu neydi bu canavar acaba diye sohbet ederek geçirdik. Ama nasipten ötesi yoktu ve bu avımızda İshak abi şanssızdı.

Bu avda her ne kadar, yemli takımla levrek’i almış olsam da sadece üzerimdeki gerilimi atmış oldum. Yoksa kendimden şüphe duymaya başlayacaktım. Deyim yerinde ise bu av bana “oh be levrek varmış” dedirtti. Ama at çek tarzına da bir ön yargım yok ve şeytanın bacağını kırana kadar, uygun zamanlarda denemeye devam edeceğim.

Hepinize, güzel avlar dilerim. Rastgelsin.
__________________
Çağatay Yılmaz. İzmir.1970
Çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-01-2013, 06:14   #2
Alp1925
Oltacı
 
Üyelik Tarihi: 10.08.12
Şehir: Göztepe
Yaş: 28
Mesaj Sayısı: 24
Varsayılan

Çok güzel bir levrek almışın abi , tebrik ederim.Böyle avları gördükçe insanın herşeyi bırakıp ava gidesi geliyor valla....
__________________
Alp

İZMİR - GÖZTEPE


YAŞ:25
Alp1925 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-2013, 16:23   #3
ferhat ataalp
Çımacı
 
ferhat ataalp kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 05.12.11
Şehir: izmir Karşıyaka
Yaş: 66
Mesaj Sayısı: 71
Varsayılan

Çok güzel levrek almışsınız.Bizim gurup hep mercancı bu tip avlara merak ediyorum tabi ki bu tip avlakları bilen tecrübelerinden faydalanacağımız arkadaşlarla ava gitme fırsatım olmadı.Sizlere rastgelsin avlarınız bereketli olsun.
__________________
Ferhat Ataalp
Karşıyaka
ferhat ataalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-2013, 18:28   #4
paşalı
VİP
 
paşalı kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 12.10.07
Mesaj Sayısı: 1.459
Varsayılan

Maşallah Çağataycım sezonu açmışsınız tebrikler Levrekte bir canavar tüm ekibi kutlarım.İnşallah daha iyi ve iri Levreklerin resimlerini paylşaşırsın.
__________________
Turgay Aslan 1958-İZMİR


paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-2013, 15:18   #5
hus213
Kaptan
 
hus213 kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 26.05.12
Şehir: izmir
Yaş: 71
Mesaj Sayısı: 4.141
Varsayılan

Çağatay harika balık balıktan daha fazla anlatımın ve izahatlerin paylaşımın için teşekkürler bir daha daha bolları nasip olur inşallah. Rasgele.
__________________
Hüseyin Altınay
30 Temmuz 1946
Bornova/İzmir
Kan Gurubu:B.Rh (+)
hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-2013, 19:52   #6
demirgursel
Oltacı
 
demirgursel kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 14.04.12
Mesaj Sayısı: 11
Varsayılan

tebrik-ederim-güzel-levrek-almışsınız
__________________
gürsel demir-1970

ADANA
demirgursel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-2013, 09:29   #7
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.
 
Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 30.08.05
Şehir: İzmir...
Mesaj Sayısı: 3.158
Varsayılan

Tebrik ederim Çağatay abi sezonu açmışsın. Daha iyilerinin ve daha irilerinin yine seninle olmasını dilerim..
Her daim Rastgelsin..
__________________
0 Rh (+)
ANIL ÜNALAN
EŞREFPAŞA/İZMİR
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Helva Yemek İçin ( Fıkra ) MAVİ FENER Rastgelsin Kahvesi 3 16-10-2012 09:35
Muhteşem İkiliden Levrek "Levrek 6,870 Kg." Baba Yalçın Baba Yalçın 2 26-04-2012 22:31
Silikonlu levrek çaparisi ve levrek avı Bahadır Sarıca Çapari 7 23-09-2011 18:41
levrek avı-3.gidiş 6 levrek.iyi bir eğitmenim sanırım :) akinyildiz81 DENİZ AVI KARADAN 35 28-06-2011 09:48
15/16.06.2007 Çağatay bey ve ekibiyle yapılan kıyı avı ishak BALLICA DENİZ AVI KARADAN 25 23-06-2007 08:47


Saat 11:49.