Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-03-2007, 21:29   #1
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

Varsayılan denizlerimize neler oldu

:dikkat: arkadaşlar yaklaşık 2 aydır kıyıdan çeşme çandarlı karaburun foça güzelbahçe seferihisar güllük gibi çeşitli noktalardan avlanmaya gitmeme rağmen sonuç geçen yıllara rağmen epey hüsran vericiydi.peki nolduda balıklar bizlere bu derece küsmüştü.şimdi diyeceksinizki mevsimi değil ama ben buna katılmıyorum. bence bunun altında başka sebebler olmalı ve bunları tartışmamız belkide çözüm üretmemiz: geleceğimizde çocuklarımıza bak evladım bu resimde gördüğüne balık derler demek istemiyorsak vakti geldi derim.işim gereği(çevre teknikeri) ben konuyu çevre kirliliğinden başlatmak istiyorum.malesef bir çok insan hala çevre bilincine sahip değil ve bunlar artık etkilerini göstermeye başladı.denizlerimizdeki kirlilikleride aklıma gelenleri aşağıda maddeler halinde toparlamaya çalışacam.bunlarla ilgili bazı yazıları forumlarınızda okudum ama belki tam olarak anlatmak istediklerimizi enpoze edemediğimizi düşünüp konuyu tekrar açmakta yarar gördüm.

1)bilinçsiz bir şekilde kıyıya yakın yada akıntısız havza içlerine kurulan balık çiftlikleri deniz diplerinde çamurlaşma ve suda yarattığı bulanıklık,
2)liman içlerinde, deniz kenarlarında etrafı temizlemeden yapılan faliyetlerde hatta denize atılan şişe çöp vs atıklar,
3)gemi,tekne vs yüzen taşıtlardan boşaltılan atıklar,
4)kanalizasyonların arıtmaya girmeden denize deşarj edilmesi,
5)arıtmadan geçen milyonlarca metreküp tatlı suyun denizlere deşarjı.(ayrıca arıtılmış sularda çoğunlukla deşarj kırıterleri sulama amaçlı alınır ama bazı uyanık kişiler arıtmayı çalıştırıp-çalıştırmayıp bu su kokar deyip derelere atarlarkı derelerde denizlere açılır )

tüm bu etkenler ve daha aklıma gelmiyen niceleri deniz kıyıları ve hatta içlerinin bozulmasına neden olmaktadır.öyleki yakın kıyılara yumurtlamaya gelen balıklar denizin kendi benliğini yitirmesiyle yumurtlayamamış yada o yumurtalar olgunlaşıp çatlayamamış olması balık türlerinin azalması ve besin zincirinin bozulmasıyla canlı sayısının azaldığı düşüncesindeyim.

değerli katılımlarınızı bekler daha temiz denizlerimizde bol balıklı günler dilerim.saygılarımla...
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 23-03-2007, 06:13   #2
Rauf
Guest

Arkdaşım yaptığın tespitler cok doğru bunlara birde deniz dibi hareketlerini eklemek isterim yaklaşık 3 senedir akdeniz ve egede denizde devamlı hareketlilik sürüyor (deprem) buda balıkları tedirgin edip doğal göc yollarından ve alışkanlıklarından vaz geciriyor kanımca.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-2007, 06:24   #3
aganta borina borinata
Guest

her yıl bi önceki yılı arıyoruz...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-2007, 09:11   #4
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Saptamalarınıza katılıyorum, bunlara bence kontrolsüz avcılığı (özellikle trol ve gırgırlar başta olmak üzere) ve tabii iklim değişikliklerini de eklemek gerek bence. Çevre kirliliği ise başlı başına büyük bir sorun. Önceki haftasonu dalıştan sonra Çeşme'de biraz dolaşalım, yer keşfedelim dedik arkadaşlarla. Dalyan'ın ön tarafında insanların pek girmediği küçük koyluklara girdik. İnanın kıyıdaki çöpler kamyon doldururdu. Bunlar oraya denizden gelmişti. Denizlerimizi çok hor kullanıyoruz maalesef ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-2007, 21:48   #5
Güven ÖZYELDAN
Guest

denizlerimizdeki yabancı madde sayısı okadar çok arttıki balığın tedirgin olması çok normal geçit balığı bir önceki dönemle yeni dönem arasında farklılıktan davranış değişikliğinde bulunabilir.Özellikle karadenizden gelen balığı etkilenmesini çok normal karşılıyorum boğazdaki ciddi çalışma balığı tedirgin edip urkmesini hatta geçişini yapmamasına sebeb vermiş olabilir bu tedirginlikle bir kaç sezon karşılasırsa belkide yeni bulacağı üreme yeriyle doğal yaşantısında değişikliğe gidip yeni yaşam yerine adapte olmaya çalışabilir buda kıyılarımızda görülen tür çeşitliğinde azalma gösterecektir.tabiki ekilenmesi sadece bu inşaa çalışması değil bağsettiğiniz konularlada alakalı elimizdeki değerleri kaybetmesini çok iyi biliyoruz korumasını neredeyse hiç umarım bu kalıcı olmaz....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları