Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Üstadlar Köşesi > Nuri Deniz
 
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-09-2009, 14:37   #1
MAVİ FENER
Kaptan
 
MAVİ FENER kullanıcısının avatarı
 
Üyelik Tarihi: 13.06.09
Yaş: 68
Mesaj Sayısı: 2.110
Exclamation Sazan Balığı Yetiştiriciliği

Sazan balığı

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]Sazan Türleri ve hatları:
Sazan balıkları (Pisces) sınıfının sazangiller (Cyprinidae) ailesi içinde (Cyprirtus carpio L.) olarak tanınır. Sazan balığında baş ve sırt esmer yeşil, yanlar yeşilimsi san renktedir (sırt yüzgeçler esmer-yeşil). Ağzında diş bulunmaz, ağzın 2 yanında 2 çift kısa-ince bıyığı vardır. Sırt-Anüs ve kuyruk yüzgeçleri tek, göğüs ve karın yüzgeçleri birer çift olarak bulunur. Sazan birçok akarsu ve göllerde doğal olarak yaşamaktadır. Genellikle ılık, kısmen bulanık suları sever. Her türlü gıdadan yararlanan bir tür olması nedeniyle gerek hayvansal gerekse bitkisel besinleri değerlendirir. Öremesi su sıcaklığının 17-18°C' a ulaştığı aylarda (Nisan-Mayıs-Haziran) gerçekleşir. 1 kg canlı ağırlığa karşılık 200-300 bin yumurta yapar. Yumurtalar su içinde hareketli değildir. Bir yere tutunarak kuluçka devresini tamamlar. Yurdumuzda iç su balıkları üretimi içinde sazan ilk sırayı alır. Yıllara göre değişen toplam 6-7 bin tonluk üretimin % 42'si Batı Anadolu'da sağlanmaktadır. Doğada bulunan sazanın vücudu tamamen iri pullarla kaplıdır. Pullu sazanda boy torpil biçiminde uzun yapıdadır. Sırt fazla yüksek değildir. Eti az yağlı , pembe, kırmızımsı-beyaz renktedir. Tarla balıkçılığı yapan işletmelerde ise genellikle pulsuz sazan (Aynalı sazan) yetiştirmeye alınır. Aynalı sazanda vücut çıplak-yeşilimsi renkte olup sırt yüzgeci altında bir sıra ve kuyruk dibinde dağınık pullar bulunur. Bazı fertlerde vücut üzerinde de tek tek ve karın yüzgeci çevresinde bir kaç dağınık pula rastlanır. Bir kısım fertlerde ise tamamen pulsuzdur. Karın açık-beyaz ve yüzgeçler kirli-san renktedir. Aynalı sazanlarda et daha yağlı ve açık beyaz renktedir. Vücut fazla uzun olmaz, sırt yüksek ve kambur yapıdadır. Bu nedenle daha fazla et bağlama özelliğine sahiptir. Aynalı sazan balığı, pullu sazana nazaran yemlemeye çok alışkın olduğundan, bu konuda güçlük çıkarmaz.
Bu sazanlar dışında, tarla balıkçılığı içinde yetiştirmede çok kullanılan 2 tür daha bulunmaktadır.

Gümüş sazanı:
Yüksek sırtlı, yuvarlak torpil yapılı olup vücut küçük pullarla kaplıdır. Renk gümüşi beyaz, karın açık beyaz renkte olup yüzgeçler gri renklidir. Yavrular ilk 10-15 gün hayvansal plankton (küçük su canlıları) alır ve daha sonra bitkisel planktonlarla (küçük su bitkisi) beslenir. Gelişmesi sazana nazaran daha yavaştır. Fakat eti açtk-beyaz renkte ve çok lezzetlidir. Sazan balıklarının 2 yıl sonunda 800-1000 g. ağırlığa ulaşılabilir. Bitki ve planktonlarca zengin sularda ve havuzlarda yetiştiriciliği olumlu sonuçlar vermektedir.

Ot sazanı:
Amur sazanı olarak da adlandırılan bu balık biraz daha açık olmak üzere sazana benzer renkte ve vücut üzeri iri pullarla kaplıdır. Vücut uzun-torpil yapılıdır. Yavruları ilk 10 gün hayvansal planktonlar tüketir daha sonra ot sazanının esas gıdasını su altı vs. kara bitkileri, planktonlar, algler oluşturmaktadır. Bu nedenle sazan havuzlarında bir miktarda ot sazanı bulundurulması üretimin artmasına yardımcı olmaktadır.

Yavru üretimi ve büyütülmesi:

Tarla balıkçılığı işletmelerinde ilk iş yavru temin edilmesidir. Tüketimlik balık yetiştiren işletmeler ihtiyacı olan yavru balığı Damızlık işletmelerden doğrudan sağlar. 1-3 günlük yavru sağlanması yanında 2-4 hafta geliştirilmiş yavru sağlamakta mümkündür. 2-3 günlük yavrular çok ucuz olmasına karşın, taşıma-havuza yerleştirme ve ilk 15 günlük büyütme döneminde büyük kayıplar ortaya çıkmaktadır. 2-4 hafta eriştirilmiş yavru alınması yeni başlayan işletmeler için daha uygundur. Bu yavrular daha pahalı olmasına karşın, ölüm oranı oldukça azdır.
Balık çiftlikleri yumurtlatma havuzları yardımıyla yavru sağlayabilecekleri gibi kolay bir yöntem olan, kakabanlar kullanarak döllenmiş yumurta elde edebilir ve bunları doğrudan planktonca zenginleştirilmiş larva büyütme havuzlarına aktarabilirler. Bu amaçla 80x80 cm. veya 100x100 cm. ebadında tahta çerçeve kullanılır. Bu çerçeve içine 9-10 cm. aralıkla ip gerilir ve üst yüzeyine söğüt kökü ve sentetik lif döşenir. Dört bir yanına birer ağırlık takılarak (taş veya tuğla) ip bağlanarak anaç balıkların bulunduğu havuza yerleştirilir.

Bu havuzlar küçük (10x20 m. veya 20x20 m.) tamamen otsuz veya beton. 40-60 cm. derinlikte olmalıdır. Bu şekilde anaçlar yumurtalarını kakaban üzerine bırakırlar ve yumurtalı kakabaniar hemen alınarak larvaların çıkacağı ve gelişme dönemini geçireceği yavru büyütme havuzlarına yerleştirilir. Üzeri yumurtalı olarak yumurtlama havuzundan alınan kakaban diğer bir havuza üste gelen yüzeyi değiştirilmeden aynen konur. Kakabanların değişik başka tipleri de mevcuttur. Bunlardan, ip Özerine gerilmiş söğüt kökü veya sentetik lif veya ipe bağlanıp yumurtlama havuzuna bırakılan lifler pratik olarak kullanılabilmektedir. Bu yöntemin uygulaması pratik ve kolaydır. Çiftleştirme havuzuna 2 veya 3 kakaban bırakılır. 1-2 dişi balık ve 2-3 erkek balık bu arada havuza bırakılırlar. Sabah ve akşam bir kere her kakabanda yumurta kontrolü yapılır ve yumurtalı olanlar havuza alınır. Kakaban konulan havuzlarda diğer hiçbir bitki bulunmamasına dikkat edilir. Aksi takdirde balıklar kakaban yerine bu otlara yumurta bırakırlar. Çiftleştirme havuzlarına yerleştirilecek olan erkek ve dişi anaç balıklar eşeysel olgunluğa ulaşmış olmalıdır. Bu amaçla damızlık balıklar içinden seçim yapılırken el ile muayene edilerek bu durum kontrol edilir. Balıklar kucağa alınarak temiz bir havlu ile sıkıca tutulur ve el ile karnın iki yanından hafifçe tazyik yapılarak kuyruk istikametine doğru yavaşça kaydırılır. Bu işlem sonunda erkeklerden süt (sperma) ve dişlilerden yumurta geldiği görülebilir. Dişilerde karnın şişkinliğide bu konuda fikir vermektedir.
Anaç balıklarda eşeysel olgunluğa ulaşmayı çabuklaştırmak veya daha erken dönemde yumurta ve sperma alımını gerçekleştirmek için hipofiz enjeksiyonu yapmak mümkündür. Bu konuda en yakın Su Ürünleri Yüksek Okuluna veya konu ile ilgili Devlet kuruluşlarına başvurulması ve bilgi alınması yararlı olur.
Hipofiz enjeksiyonu (hipofizasyon) diğer bir balıktan çıkarılan hipofiz bezinin çeşitli işlemlerden sonra damızlık balığa enjekte edilmesi yoluyla uygulanır. Genel olarak bir dişi araç balığa kendi ağırlığındaki bir balıktan alınan hipofiz enjekte edilir. Erkek balığa ise kendi ağırlığında balıktan alınmış hipofizin yarısı yeterli olmaktadır. Hipofiz sağlamak için balığın beyni açılır ve beyin altında küçük mercimek büyüklüğünde olan süt beyaz renkli hipofiz bezi çıkarılır. Bu bez susuz asetona bırakılır ve arınması için 24 saat beklenir. Daha sonra asetondan alınan hipofiz kurutma kağıdı ile kurutularak, nemsiz bir ortama yerleştirilir (eksikatör). Enjeksiyon sırasında hipofiz ezilerek toz hale getirilir. Enjeksiyon için 7 cm3 fizyolojik su + 3 cm3 susuz gliserin karışımı solüsyon hazırlanır. Fizyolojik su hazırlanması için 1 litre saf su içinde 6 gr. tuz eritilir. Toz haldeki hipofiz hazırlanan eriyik içinde eritilerek anaç balığa enjekte edilecektir. Enjeksiyonda 1 kg. canlı ağırlık için 0.2-0.3 mi solüsyon kullanmak yeterlidir. Anaç balığın 3 kg. olduğunu kabul edersek verilecek toz hipofiz 0.5 - 0.6 mi solüsyon içinde eritilerek enjekte edilmelidir. Enjeksiyon balığın sırt yüzgecinden 2 cm. aşağıya solungaç açıklığından 2-3 cm. geriye ve 1-2 cm derinliğe yapılmalıdır. Hipofiz enjekte edilen balıkların 24 saat içinde % 70 oranında yumurta bırakması beklenir.
Sazanların doğal olarak çiftleşmelerini sağlayarak bu şekilde yavru sağlanması yanında, kuluçka binası ekipmanları ve teknik elemana sahip işletmeler sağım ve yapay dölleme yoluyla kuluçka işlemi uygulayabilirler. Bu amaçla balıklara sağımdan önce hormon işlemi uygulayabilirler. Bu amaçla balıklara sağımdan önce hormon enjekte edilebilmekte ve yumurta ve süt (sperm) sağımı kolaylaştırılmaktadır. Sağılan yumurta ve sperm kap içinde döllenir ve sonra kuluçka şişelerine yerleştirilir. Kuluçka şişeleri içinde temiz ve berrak su akmalıdır. Kuluçka sonunda yumurtadan çıkan larvalar eğer yemleme imkanları mevcut ise tank, akvuryum veya beton havuzlarda veya planktonca zenginleştirilmiş yavru büyütme havuzlarında geliştirilir.

Yavru Büyütme : Bu dönem oldukça önemlidir. Larva balık ilk 10-15 gün içinde canlı zooplankton ile beslenmekte olduğundan yeterince besin ortamı olmazsa fazla miktarda ölümler başlamaktadır. Su özelliklerinde kötüleşmeler ve ani sıcaklık değişmeleri de fazla yavru ölümlerine neden olmaktadır. Tank, akvaryum ve beton havuzlarda yapılacak larva geliştirmede toz-karma yemler kullanılmakta fakat, plankton beslenmesi ile sağlanan sonuçlar elde edilememektedir.Bu nedenle larvaların planktonca zenginleştirilmiş havuzlara (yavru büyütme havuzları) yerleştirilmesi en iyi sonucu verir. Bu havuzların daha önceden bakımı ve gübrelenmesi yapılarak su ile doldurulur ve böylece yavru yerleştirmeden önce bitkisel ve hayvansal planktonların üremesi sağlanır. Sazan larvaları, ilk bir aylık dönemdeki %50-60 oranında olan kayıp da göz önüne alınarak, 20-30 adet larva/m2 hesabıyla yerleştirilirler, şayet bu havuzlara su şevki fazla ise ve plankton yoğunluğu çok iyi durumdaysa 50 adet/m2 yerleşim yapılabilir. Bu durumda larvalara toplam canlı ağırlığın %7-10'u oranında toz karma yem gelişmeyi desteklemek amacı ile verilebilir. Havuzun plan-ton durumu az olduğu ölçüde bu yemi arttırmak gerekir, ilk bir aylık gelişme sonunda yavru balıklar ört. 1 gr. ağırlığı aşarlar. Bu dönemde (Haziran) havuz boşaltılarak kontrol ve sayım yapılır. Bu işlem tamamlanınca gelişmiş yavru balıklar (1-5 g arasında) 2-3 adet/m2 hesabıyla yavru büyütme havuzlarına yerleştirilirler. Su sıcaklığına ve toplam balık ağırlığına göre en az 4 öğünde olmak üzere balıklara önce 2 mm. sonra 3 mm. çaplı pelet karma yemler verilir. Bu dönem büyütme Ekim ayı sonlarına kadar devam eder ve balıkların 200-300 gr. ortalama ağırlığa. ulaşmaları arzu edilir.

Tüketimlik Sazan Besleme:

Pazarlanabilir boydaki sazanlara tüketimlik sazan denmektedir ve genellikle 1 kg' dan büyük olması arzu edilir. Daha küçük sazanların pazarlanması güç olmaktadır, çünkü et içinde kılçıkların ayıklanması tüketici için sorun olur. Bu ağırlığa ulaşmak için bölgemizde 1.5-2 yıllık yetiştirme (besi) yeterli olmaktadır. Daha soğuk bölgelerde 2.5-3 yıl gereklidir. Yavru büyütme havuzlarında ilk yıl 200-300 gr. ortalama ağırlığa ulaşan balıklar ilk kışı geçirdikten sonra Mart ayında kışlatma-stok havuzlarından alınarak tüketmelik balık besleme (besi) havuzlarına yerleştirilirler. Bu havuzlarda m2 'ye 1 adet düşecek ölçüde balık konması yeterlidir daha fazla yerleştirme için su ak-sın in fazla olması, yeterli ve kaliteli yem temini gerekir. 1 adet/m2 yani 1000 adet/dek. 1 yazlık sazan yerleştirilmesi sonucunda, Nisan-Ekim sonu arasında iyi bir yemleme yapılabilir ve havuzdaki su yeterli ölçüde yenilenebilir ise 2. yaz sonunda (kasım başı) 600-800 kg/dek, yani 6-8 ton/hektar verim sağlanabilir.
Fakat bu verim düzeyine ulaşmak ancak çok tecrübeli işletmelerde mümkün olmaktadır. Günümüz koşutlarında ülkemizde toprak havuzlarda yapılan yetiştiricilikte dekara 500 kg' dan fazla verim öngörmek ekonomik ve gerçekçi olmayacaktır, özellikle havuzları geniş olan işletmelerde gübreleme ile yemlemeyi yürüterek dekara 500 kg. verim elde etmek yeterli sayılmalıdır. Çünkü dekara elde edilmesi istenen balık miktarı daha fazla planlanır ise fazla yoğun balık ortamında gübreleme yapılsa bile etkin şekilde plankton üretimi sağlanamaz. Fazla sayıda balık planktonları çoğalmadan tüketir. Bu durumda 1 kg. canlı ağırlık için harcanacak yem miktarı yükselecektir. Gübreleme iyi şekilde planlandığı takdirde yem masraftan yarı yarıya azaltılabilir.
Yeterli su yenilenmesini sağlayamayan ve kalitesiz-yetersiz yem kullanan bölge işletmelerinde verim (hasat) düzeyi 2-3 ton/hek. kadar düşmektedir. Bu dönem içinde ayda bir defa veya en azında 6 haftada bir defa havuzlardan örnek balıklar yakalanarak gelişme düzeyi kontrol edilmeli ve verilecek yem miktarı hesaplanmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde yem yetersiz kalır veya yem kaybı söz konusu olur, çünkü ihtiyaçtan fazla atılan yemi balık tüketmez, havuzda kalır ve çürüyen yem su kalitesinin bozulmasına neden olur. 2 yaz sonunda istenilen ağırlığa ulaşamayan işletmelerde (genellikle soğuk bölgelerde) balıklar Kasımda tekrar-stok-kışlatma havuzlarına yerleştirilir ve 3 yıl başında (mart) tekrar tüketimlik (besi) havuzlarına alınırlar. Bu tür işletmelerde 2 yaz sonunda 300-500 gr. ağırlığa ulaşabildiğinden 3. yıl sonunda 1000-1250 gr. ört. ağırlığa ulaşma imkânı vardır.
Balık çiftlikleri genellikle besi dönemini 1000-1250 g. dan ileri ağırlıklara devam ettirmezler. Daha büyük ve ağırlıkta balıklar pazarlama için büyük bir avantaj sağlamaz hem de tüketimlik balığın 1-2 yıl daha bekletilmesine sebep olur ekonomik yönden yararı yoktur.

Yemler ve Yemleme Tekniği:

Sazan balığı küçük canlıları tüketen, sakin yemlenen bir balık türüdür. Suda çok değişik besin kaynaklarından yararlanır. Suda bulunan bitkiler, plankton ve algler, küçük su hayvancıkları (kabuklular, larvalar, kurtlar vb.) ve ayrıca suya atılacak her türlü ekmek ve benzer artıklar, hububatlar vb. tüm besin kaynaklarını tüketir ve değerlendirir. Bu özelliklerinden dolayı yemlenmesi kolaydır ve güçlük çıkarmaz. Sazan larvası yumurtadan çıktıktan sonra 2-3 gün yumurta kesesinden beslenir ve ağzı açıldığında ilk 10 gün esas olarak küçük hayvansal canlıları (zooplankton) tüketir. 70 mg. ağırlığa ulaşan larvalar diğer yem kaynaklarına yönelebilir veya verilen yapay toz-karma yemleri alabilir.
Küçük sazan işletmelerinde havuzda bulunan balıkların doğal yemlerden yeterince yararlanması arzu edilir. Fakat bu kaynaklar 1 hektar alandan en çok 300-500 kg. balık üretimine yeterli olabilir. Zamanında yapılacak gübreleme ile doğal yem kaynakları zenginleştirilebilir ise bu verim önemli ölçülerde artar. Gübreleme kısmında bu konu açıklanmıştır.
Havuzlarda gübreleme uygulayarak doğal yem kaynaklarının arttırılması yanında hububat veya benzeri ile yemleme yapan işletmeler su ve iklim koşullarına bağımlı olarak 3-5 ton/ha toplam üretim sağlayabilirler.
Bu amaç için yaklaşık 8-10 ton/ha, hububat veya benzeri yem kullanmak gerekir.
Havuzlara verilecek günlük ve aylık yem miktarı su sıcaklığına bağımlı olarak hesaplanır. Yem miktarını hesaplayabilmek için havuzlardaki toplam balık sayısı, ortalama canlı ağırlığın bilinmesi gereklidir. Ayrıca havuzlardaki plankton gelişmesi de dikkate alınmalıdır. Genel olarak, bir besleme periyodu için hazırlanan toplam yemin aylara dağılımı şu şekilde özetleyebiliriz.

Aylar Yem Miktarı (%)
Nisan 5%
Mayıs 10%
Haziran 20%
Temmuz 25%
Ağustos 25%
Eylül 10%
Ekim 5%
Toplam 100%

Eğer havuzlarda 2 haftada bir gelişme kontrolünü yapma imkanımız varsa, su sıcaklığını dikkate alarak günlük verilecek yemi hesaplamamız mümkündür (Çizelge 1.). Bu miktar her 15 günde bir defa yeniden hesaplanmalıdır.

Çizelge 1: Sazanlara Verilecek Günlük Yem Miktarı (%)

Canlı Ağırlık (g)
Ortalaması Yıl Su sıcaklığı (°C)
15-17 18-20 21-23 24-28
10 g. 'a kadar 1 6 8 10 10
10- 100 g 1 4 5 6 7
100-400 gr. 1 3 3 4 5
250-600 2 2 3 3.5 4
600-1000 2 2 2 2.5 3
1000 ve yukarı 2 1 1.5 2.0 2.5

Verilen bu rakamlar balığın günlük tüm ihtiyaçları dikkate alınarak hesaplanmıştır. Bu durumlarda genellikle pelet yemler kullanılmaktadır. Şayet havuzlarda iyi bir gübreleme yapılıyor ve plankton gelişmesi sağlanabiliyorsa, planktonların yoğun olduğu dönemlerde günlük yemleme yarı yarıya azaltılabilir. Böylece beslemenin bir bölümü doğadan karşılanmış olur.

Kullanılabilecek bitkisel yem kaynakları:


Arpa
Dane kırma ve yabani ot tohumları ile karışık olan artıklar bile sazan beslemede kullanılır. Hazmı kolay ve besleme değeri yüksektir. Suda ıslatılmış iri kırma şeklinde verilmesi uygundur, ıslatma süresi en az 12 saat olmalıdır. Kırılmamış sert daneleri sazan alamayacağından kayıp çok olur.

Soya fasulyesi ezme veya kırması
Besleyici değeri yüksek, kaliteli (proteince zengin) bir sazan yemidir ve istekle tüketilir. Fazla ufalanmadan iri kırma halde verilmesi uygun olur. Suda kalan parçaları çabuk bozulduğundan süratle tüketilmesi istenir. Kullanımı çoğunlukla temin edilme fiyatına bağımlı olmaktadır.

Yulaf
Sazan yulafı severek almaz, isteksiz tüketim olacağından tek başına yem olarak kullanılması pek önerilmemektedir. Fakat karmalara katılabilir.

Mısır
Sazan severek alır. Fakat tek başına mısıra dayalı bir yemleme zamanla balıklarda gevşek ve yağlı et yapmaktadır. Aşırı yağlı et alıcılar tarafından pek arzu edilmez. Aynı zamanda etin lezzetini de olumsuz yönde etkiler. Bu nedenlerle fazla olmamak şartı ile ucuz bulunduğunda yem olarak kullanılır. Daha çok karmalarda yararlı olur.

Çavdar
Arpa ile eşdeğer kabul edilir. Bu nedenle ucuz sağlanabildiği takdirde yem olarak tek başına kullanılabilir

Bakla ve diğer baklagiller
Ezilip parçalanarak veya ıslatılarak (12-24 saat) yem olarak kullanılır ve sazan severek alır. Besleme değeri yüksektir fakat bozulmuş olanları zararlı olur. Hazım bozuklukları yapar. Pişirilerek verilmesi de mümkündür.

Ekmek artıkları
Küçük parçalara bölünerek veya ıslatılarak havuzlara atılabilir.

Domates posası, veya salça artıklarıSazan yemlemede kullanılır, öncelikle açıkta ve güneş altında kurtlandırılması gerekir. Havuzda kirlenmeye neden olur, bu nedenle çok fazla miktarda kullanılması iyi değildir.

Çeşitti küspe ve posalar (pamuk tohumu küspesi, ayçiçeği küspesi

Bunlar havuzlara tek başına atılmamakla beraber yem karmalarında rahatlıkla kulanılabilmektedir. Fakat rasyondaki payı arttıkça balıklarda yağlanmayı da arttırmaktadır.

Kepek (pirinç, buğday v.b)
Gerek toz karma yavru yemlerinde, gerekse pelet yemi yapımında karmalara katılmaktadır. Besin madde kaynağı yanında hazım kolaylaştırıcı etkileride görülmektedir.

Hayvansal besin kaynakları

Kan ve unu;
Havuza doğrudan doğruya atılması halinde balıklar tarafından alınamaz, kirlenmeye neden olur. Doğrudan verilmesi gübreleme amacıyla yapılabilir, besin olarak değerlendirilen hayvansal canlıların artmasını sağlar. Kan unu karma yemlerde hayvansal protein kaynağı olarak kullanılabilir.
Balık unu, et-kemik unu; tek olarak toz halinde havuza atılması pek yarar sağlamaz. Yem karmalarında kullanılması uygun olur.

Mezbaha artıkları; Bunların doğrudan havuza atılması iyi sonuç vermemektedir. Balıklar tarafından alınamayan parçalar suda asılı kalırlar ve kirlenme yapar. Karmalarda kullanılması daha uygun olur.
Yoğun balık yetiştirme yapan işletmelerde yemleme amacıyla daha çok pelet-karma yemler kullanılır. Bu şekilde belli bir havuz alanına daha çok balık stoklamak mümkün olur. Doğal yemler ve hububat yemlemesine dayal: yetiştirmede bir hektar alana en fazla 3000-5000 bir yaşlı balık (ört 200-300 g) yerleştirilebildiği halde, pelet yemleme ile bu sayı 6000-7000 adet bir yaşlı sazana kadar arttırılabilir ve bu balıkların 2 yaz sonunda ört. 1 kg'i aşmaları beklenir, dolayısıyla 1 hektar alanda iyi bir pelet yemleme uygulanabildiği takdirde şayet su akışıda yeterli ise 6-7 ton üretim sağlamak mümkün olabilir. Pelet yemler balığın tüm besin madde ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. Yoğun stoklama da doğal besin kaynakları gerekli hayvansal protein ihtiyacını karşılamada yetersiz olacağından bu yemler içinde mutlaka ek hayvansal besin kaynakları yeterince olacağından bu yemler içinde mutlaka ek hayvansal besin kaynakları yeterince yer almalıdır. Sazan balıkları için doğal yem alma imkanları yok ise ilk yaz da %35-40 ikinci yaz döneminde %30-35 H. protein içeren yemler uygun olur. Bu amaçla alabalıklar için hazırlanmış pelet yemlerden de yararlanmak mümkündür. Pelet yem hazırlanmasında işletmenin kendi imkanları ile sağlayabileceği yem çeşitleri yanında o bölgede ucuza sağlanabilecek kaynaklardan yararlanılmalıdır. Hayvansal besin kaynağı olarak; balık unu, et kemik unu, kan unu, süt ürünleri artıkları (yağsız süt tozu, peynir suyu tozu v.b) kurutulmuş yeşil algler kullanılabilir. Diğer yandan gerek bitkisel protein, gerekse yeterli enerjiyi sağlamak için arpa, mısır, kepek, pamuk tohumu küspesi veya ayçiçeği tohumu küspesi, soya veya soya küspesi kullanılabilir. Pelet hazırlanmasında kara hayvanlarına hazırlananlardan biraz fazlaca (%8-10) melas ilavesi, yemin kısa sürede suda dağılmasını önleme bakımından fayda sağlamaktadır. Bunlara ilaveten karmalar %1 -1.5 oranında tuz, mermer tozu ilavesi gereklidir. Ayrıca mineral madde ve vitamin karışımının gereken miktarda katılması zorunludur, iyi bir gelişme sağlanması için esas besin maddeleri yanında bunlarda vazgeçilmez maddelerdir.
Yoğun sazan yetiştiriciliğinde pelet yemlerin havuzlara rasgele ve farklı zamanlarda serpilmesi fazla kayıplara neden olmaktadır. Bu durumda pelet yemler 20-30 dakika içinde dağılarak suya karıştığından ve bir kısmı da çamur ve otlar (bitkiler) içinde kaybolduğundan balık tarafından alınamamaktadır ve kayıp olmaktadır. Sığ yerlere atılanlarda Kuşlar ve benzeri hayvanlar tarafından alınabilir. Pelet yemlerin havuz tabanının düz ve sert, otsuz, 80-90 cm. derinlikte belirli 1 veya 2 yerine atılması gerekir. 1 hektar su alanı için 8-10 yemleme bölgesi uygundur. Sazan mideye sahip olmadığından bir defada fazla yem alamaz, sadece hazmedebilecek kadar alabilir. Yaz aylarında alınan yemlerin hazmı 4-6 saat devam etmektedir. Bu aylarda günlük yemin 3-4 öğünde ve belirli saatlerde verilmesi yemden yararlanmayı arttırır. Su sıcaklığı düştükçe hazım süresi uzayacağından günlük öğün sayısını da azaltmak gerekir. Elden yemlemeyi en uygun şekilde planlamak, teknik bilgi yanında uzun süre deneyimi de gerektirmektedir. Bu nedenle yoğun üretim yapan işletmeler askı yemlik veya otomatik yemlik kullanırlar.
Askı yemlikler havuzun belirli bölgelerine takılmakta ve depo kısmına havuzdaki balıklara 2 veya en az bir gün yetecek yem doldurulmaktadır. Balıklar bu yemlikten dokunma suretiyle alacakları yemi düşürürler ve yemlenirler, bu suretle balıklar ihtiyacı kadar yemi tüketir, fazlası suya dökülmemiş olur. Kullanımı pratik ve kolaydır. Yem kayıplarını da en az düzeye indirir. Otomatik yemlikler de yemi havuza yavaş yavaş dökmekte ve yemlerin yeterince değerlendirilmesini sağlamaktadır.
Yoğun sazan yetiştiriciliğinde su özellikleri ve akış miktarı yeterli ise 2 kg. pelet yem karşılığında 1 kg. canlı ağırlık artışı beklenir. Havuz koşulları ve su özellikleri bozulduğu ölçüde ve yemleme kurallarına da yeterince uyulmazsa bu değer hızla artar ve 1 kg. canlı ağırlık üretimi için 5-8 kg. pelet yem sarfiyatı söz konusu olabilir. Böyle bir durum ekonomik olmaktan çok uzaktır.
Yoğun sazan yetiştiriciliğinde su özellikleri ve akış miktarı yeterli ise 2 kg. pelet yem karşılığında 1 kg. canlı ağırlık artışı beklenir. Kavuz koşulları ve su özellikleri bozulduğu ölçüde ve yemleme kurallarına da yeterince uyulmazsa bu değer hızla artar ve 1 kg. canlı ağırlık üretimi için 3-8 kg. pelet yem sarfiyatı söz konusu olabilir. Böyle bir durum ekonomik olmaktan çok uzaktır.


[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
__________________
İyi günler, bol güneşler dilerim.
Üstad Kaptan
Nuri DENİZ
İstanbul - 1949
Kimya ve İşletme Müh.
MAVİ FENER Çevrimdışı  
Sponsored Links
 

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Mersin Balığı Yetiştiriciliği MAVİ FENER Deniz Balıkları 2 02-02-2012 22:56
Beta balığı yetiştiriciliği MAVİ FENER Akvaryum 3 09-11-2011 02:14
Sazan yetiştiriciliği MAVİ FENER Tatlı Su Balıkları 0 29-07-2009 21:49
Sazan Balığı aserkansatı Tatlı Su Balıkları 51 16-09-2008 19:42


Saat 11:50.