Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-05-2007, 16:40   #11
orca
Oltacı

genelde tekneyle avlandigim icin kursun kaybi kiyidan oldugu kadar cok olmuyor, ama ister kiyidan ister tekneden, her avdan sonra kullanilmis takimlari atar (kursunu, igneyi kesip aldiktan sonra tabii) yeni takim yaparim. o yuzden en cok sarfiyatim misina. ustelik, en iyiyi bulmak adina farkli urunler denemeyi sevdigim icin az az ve sık misina alirim.
bazi takimlarda mustad gibi pahali ama cabuk paslanmayan igneler kullanmakla birlikte, genelde crown gibi avci ama kaplamasi sebebiyle cabuk paslanan igneler kullaniyorum. paslanan igneyi ikinci kez avda kullanmamaya ozen gosteriyorum. bu sebeple ikinci kalemim de igne. igne paslanmasa da, eger kullanilmissa, usenmiyor, ayni igneyle ikinci kere takim yapmadan once hafif bir sifir zimparadan geciriyorum.
orca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 10-05-2007, 17:54   #12
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Ben en zor durumda olanım.İşim dolayısı ile bir seneye yakın iznik teydim.Bursa ve çevresinde tatlısu bol olduğu için değişik balıklara değişik takımlar almak zorunlu oluyor,her balığa ayrı ürün,birde atçek türü avlanmaya iyice alıştım iş yapan suni yemlerin peşinde koşuyorum.Bir taraftan denizle ilgili alışveriş değişik meraları gezdiğimden en çok kaybı kurşundan yana veriyorum.Değişik illerde avlanmak kamış seçeneğinide zorluyor.Şimdi istanbul hazırlıkları başladı temmuzda dönüyorum.En son bodrum seferimde yanıma aldığım ağır takımlar beni üzdü,100-300 gr atarlı uzun kamışlarda mamunu iğnede tutmak zor kurşun ağırlığı ile savrulunca uçuyor.şimdi daha hafif atarlı kamışlar edineceğim kısacası daha çok kamış ve suni yemlere param gidiyor.Özellikle kaşıklar çok pahalı,tek tip balığa yönelmekte fayda var ama rahat duramıyoruz işte
Foruma ilk üye olduğum zaman kamış ve makinaları uzun zaman kullanmadığım için takip etmemiştim ve at çekte hiç tecrübem yoktu ama el alışınca o zaman aldığım ucuz takımlar şimdi ıskarta oldu insan öğrenip ilerledikçe daha iyisini istiyor imkanlar dahilinde , beni bırakın oğlan bile beğenmez oldu 7 aylık takımları
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-2007, 00:03   #13
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Misina = Yıprandığı zaman değişikliğe uğrar.Malzemelerimiz teknede durduğu için avdan sonra tatlı suyla yıkama olanağımız olmuyor o yüzden tuzlu su zamanla misinayı yiyor denizde ne zaman ne balık çıkçağı belli olmadığı için her ihtimala karşı misinaları sağlam tutmaya çalışıyoruz o yüzden değişiklik şart oluyor.

İğne=Misinadan sonra en çok ihtiyaç olan malzeme.O da sürekli tuzlu suya maruz kaldığından dolayı çabuk küfleniyor o yüzden yine balık kaybına yol açmamak için değiştiriyoruz..

Fırdöndü = İğneden sonrada kullanımı fazla olan malzeme.Onunda değişme sebebi iğnedeki gibi küflenme...

Kurşun kaybı çok nadir oluyor teknede o yüzden pek kurşun harcaması yapmıyoruz...
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-2007, 10:25   #14
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

En çok iğne ve fırdöndü alıyorum. Misina yerine genelde ip kullandığımdan ve misinalarımı da avdan sonra yıkadığımdan çok fazla yıpranma olmuyor...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları