Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-12-2011, 09:18   #1
cngerol
Miço

cngerol kullanıcısının avatarı

Varsayılan Karaburun'da 1200000 adet çipura kaçtı

bugün nette gezinirken bir haber gözüme çarptı hemen paylaşayım dedim.

dün yani 26.12.2011 pazartesi günü 1 tanker balık çiftliklerine dalmış. haberin detayı aşşağıda.

1milyon 200 bin balık çiftlikten denize kaçtı
Giriş tarihi : 26.12.2011, Pazartesi 19:22 Güncelleme : 19:43

Bir tanker Karaburun'un Eğriliman açıklarındaki balık çiftliğine çarptı. Balıkçılar denizden "çiftlik çipurası" topladı

CEM LİMAN (MORDOĞAN)

İzmir'in Karaburun ilçesi Eğriliman açıklarındaki balık çiftliklerine çarpan bir tanker, 1 milyon 200 bin adet balığın denize karışmasına yol açtı. Her biri 200 ile 500 gram ağırlığındaki çipuraların doğal ortama kavuşması en çok balıkçıları sevindirdi. Balıkçılar, ağları bir anda dolunca şaşırdı. Gerçeği anlayınca da, "Yazık olmuş" dedi.

8 KAFESE VURDU
Denizdeki kaza önceki gün Karaburun Azmakburnu mevkiinde Agro Marin'e ait Ege Marin Balık Üretim Tesislerinde meydana geldi. Cook adası bandralı "Seawind" adlı kuru yük gemisi, Ege Marin Balık Üretim tesislerine ait 8 kafesi tamamen parçaladı, büyük bölümüne de ağır hasar verdi. Geminin pervanesine sarılan kafes ağları teknenin pervane sistemine de zarar verdi. Yük gemisi demir atarak büyük bir tehlikeyi önledi.
Kafeslerden dağılan balıklar fırtınanın etkisi ile dünden itibaren Mordoğan kıyılarına ulaştı. Mordoğanlı balıkçılar, ağları bir anda çipuralarla dolunca şaşırdı.

HEPSİ AYNI BOYDA
Balıkçı Hikmet Saka, "Çipura mevsimi ama ağlarımıza ancak bir-iki kilo takılırdı. Bu sabah ağları kaldırdığımda çok şaşırdım. Sonra baktım ki hepsi bir boyda ve aynı cins balık. Çiftlikten kaçtıklarını anladım. Sonra öğrendik ki, geminin pervanesine takılmış. Balık çiftliği adına üzüldüm ama biz de rızkımızı bu denizlerden çıkarıyoruz" dedi.
110 metre uzunluğunda Cooc Adaları bayrağı taşıyan Seawind gemisi 109 nolu Sahil Güvnelik botu tarafından kıyıya yanaştırılıp bağlandı. Çevre kirliliğine neden olmayan ve boş olduğu öğrenilen geminin yol açtığı kazayla ilgili soruşturma sürüyor.
cngerol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 27-12-2011, 09:29   #2
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar, haber kesinlikle doğrudur...Kafesler parçalanmış ve balıklar doğal ortama karışmışlardır. İlle velakin benim diğer aldığım duyuma göre balık boyları gayet küçük olup, yavru kafesleri daha ağırlıklı balıklardır.

Yavru levrekler, kara kıyı bulut gibi ne yapacağını bilmeden sağa sola geziyorlarmış.

Tek temennim, inşallah bir kısmının doğal ortama çarçabuk ayak uydurmaları ve balık populasyonuna ileri zamanlar için destek olmalarıdır..

1963-izmir

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2011, 09:41   #3
cngerol
Miço

ishak abi denizlerimizin geleceği tamamen tekneci arkadaşlarımızın elinde aç gözlülük yapıp küçük büyük demeden hepsini yakalamaya çalışmazlarsa önümüzdeki senelerde bolca balığımız olur diye düşünüyorum.
Eski 27-12-2011, 12:04   #4
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Üretici için büyük zarar,denizlerimiz için büyük kar.Cengizhan kardeşimin dediği gibi birde tekneciler duyarlı olsalar.geçengün bir markette satılan istavritlerin içinde çok miktarda küçük çinekop olduğunu farkettim.istavritin kilosu 3 liraya satılıyordu.tezgahtaki arkadaşa "bu balıklar değişik istavrite benzemiyor" dediğimde "ben anlamam tezgaha ne dökerlerse onu satarım" dedi.marketin alım işleri ile uğraşan arkadaşa sorduğumda ise "balıkları alırken 3-5 kasa araya katıyorlar karıştırın satın diyorlar olmaz dersek balık vermiyorlar" dedi.aslında yasak boyda yakalanan çinekopları karıştırarak böyle eritme yoluna gidiyorlarmış.çok yazık ediyorlar çok yazık.Satış noktalarında denetleme olsa daha iyi olur gibime geliyor.İzmirli arkadaşlara kıyıdan oltayla bol çipura avlamaları dileğimle.
Tüm dostlara Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI

Bu mesaj en son " 27-12-2011 " tarihinde saat 12:25 itibariyle ustam18 tarafından düzenlenmiştir....
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2011, 16:13   #5
TUĞYAN
Kaptan

TUĞYAN kullanıcısının avatarı

Cengizhan kardeşim bizim için güzel haber ama çiflik sahibi için yüksek bir zararı vardır demekki nasibinden çıkmış ilerleyen günlerde belki oltamıza takılırlar
Eski 27-12-2011, 17:04   #6
Murat ÇAKMAKÇI
Üstad

Smile

Cengizim ilk evvel paylaşım için teşekkür edrim. Biz bu hafta onların yani boyları 10 ,15 cm. olan levrek yavruların içindeydik avlandığımız yerde yalınız levrek vardı ha çuprada var diyolar biz görmedik o balıklarada olta atılmaz biraz porsiyon gibi olmuş olsalar güzel olurdu
Murat ÇAKMAKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2011, 17:24   #7
cngerol
Miço

Alıntı:
TUĞYAN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Cengizhan kardeşim bizim için güzel haber ama çiflik sahibi için yüksek bir zararı vardır demekki nasibinden çıkmış ilerleyen günlerde belki oltamıza takılırlar
çiftlik sahibi değil geminin sigorta şirketi yandı asıl adamlar bundan sonra balıkta yemez.

Alıntı:
Murat ÇAKMAKÇI tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Cengizim ilk evvel paylaşım için teşekkür edrim. Biz bu hafta onların yani boyları 10 ,15 cm. olan levrek yavruların içindeydik avlandığımız yerde yalınız levrek vardı ha çuprada var diyolar biz görmedik o balıklarada olta atılmaz biraz porsiyon gibi olmuş olsalar güzel olurdu
200-500gr olayı bence abartılarak söylenip sigorta şirketinden yüklü miktarda para kopartma taktiği, türkiye burası kör ölür badem gözlü olurmuş.

o balıkların %10u önümüzdeki 2 ayı atlatıp doğal denize alışırlarsa izmir ve çevresi için harika olur.
Eski 27-12-2011, 19:42   #8
akinyildiz81
Kaptan

akinyildiz81 kullanıcısının avatarı

devlet baba böyle çiftlikler kurup balıkları salsa olmazmı yav.daha küçükken salarsa kimse yakalamadan ayak uydururlar.
akinyildiz81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2011, 20:20   #9
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Vatandaşımızı az çok tanıdığımız için, yetkililerin bir an önce devreye girip geçici bir süre akın olan yerlere ağ atması yasaklanmalıdır. Bu balıklar doğal adaptasyonlarını tamamladıktan sonra bu beklentinin mükafatı fazlasıyla alınacaktır.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2011, 23:08   #10
muratdogan
Kaptan

Malesef bu işi fırsata dönüştüren gırgırlar iş başındalar.
Duyumlara göre gündüz ve gece durmaksızın ağ ile balığı çeviriyorlarmış.
Hatta gece ışık ile balığı bir araya topluyorlarmış.
...
Ben hafta sonu (pazar günü) bu balıklardan yeme imkanım oldu açıkçası.
Balık boyları standart ve 200gr. civarındalar.
...
Bu akşam karaburun tarafından avlanıp güzel balık aldıklarını gördüm ve tüm balıklar aynı boy.
Herkesin bilgisine.
Rastgele...
muratdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları