Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-10-2007, 16:39   #1
masal
Oltacı

Varsayılan levrek sırtısı ile ilgili sorum var

merhaba ben cagatay(30)
masal benim teknemin adı..daha gecen hafta yaptırıp denize attım.tam bir sırtı teknesi yaptırdım.3:10cm.4hp 4 zamanlı yamaha..fethiye körfezi içinde sırtı cekmek için ideal..
sorum şu
bizim burada sırtı kıyı kıyı çekiliyor ve acaip levrek tutuluyor.fakat kimse kimseye sırrını vermiyor.kimi pipet çekiyor kimi rapala vs..benim siteye yeni katılan bir arkadaşınız olarak siz değerli arkadaşlara sorum..levrek yakalamak için ne tür bir düzenle ne çekmeliyim..kısaca benim yerimde olsaydınız ne yapardınız.
tesekkürler
masal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-10-2007, 09:43   #2
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

Çağatay Abi öncelikle hoşgeldin.
Sorunun cevabına gelince, özellikle bu yöntemde deneyimli ve bilgili abilerimiz&kardeşlerimiz var sitemizde.Onlar yeterince yardımcı olacaklardır eminim.ama ben de önden birşeyler yazmak istedim.Şunu baştan belirteyim tekne ile sırtıda çok fazla tecrübem yok.daha çok kıyıdan at-çek ile avlanıyorum.
Bu konuda çok fazla etken var.Teknenin hızı,havanın kapalı ya da açık olması,o bölgedeki balıkların durumu ve yemlenme alışkanlıkları,avlanılan saat aralığı,kullanılacak yapay yemin türü vs..Bu yüzden denedikçe doğru olan ortaya çıkacaktır.
Tekne genellikle rölantide seyrettirilir (balığına göre hızın kaç m/sn olacağı ile ilgili internette çeşitli kaynaklar görmüştüm) ve genelde kıyıya yakın gezilir.Misinanın oldukça sağlam ve - bence - mümkün olduğunca ince olması gerekir.Bu yüzden normal misina yerine örgü misina ya da ipler tercih edilebilir.Ama bu misinalar esnemediği için uygun bir sırtı kamışı ve makinesi ile kullanılması tavsiye edilir.Kullanılacak yapay yeme geçersek,simli silikon ya da rapala türü kullanılmaktadır. derinlik az olacağı için yüzen(floating) ya da askıda kalan tipler uygun olabilir.ayrıca dalma derinlikleri de dikkate alınmalıdır.renk olarak kırmızı-sarı tonları,gümüş renkliler,mavi-yeşil uskumru desenliler uygun olabilir.Bence yapılacak olan farklı renk ve tip yemlerden edinip denemek.boy olarak 7-13 cm aralığı kullanılabilir.güneşli günlerde koyu renk,kapalı günlerde açık ve parlayan renkler,yine benzer şekilde gün ağarırken açık renk ile başlayıp,koyu renklere dönmek uygun olacaktır.Benim rapala marka favori yemlerim:
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]( B ve GFR renkleri) [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....](BMU, BSH, GFR, S ve SM rekleri) [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] ( B ve S renkleri ) [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Yo-Zuri marka:
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] (özellikle M114)

Bu markaların dışında piyasadaki nispeten ucuz yemler de bazen oldukça verimli olmaktadır.
Rastgelsin

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2007, 11:52   #3
araştırıcı
Miço

Alıntı:
masal tafarından gönderildi
merhaba ben cagatay(30)
masal benim teknemin adı..daha gecen hafta yaptırıp denize attım.tam bir sırtı teknesi yaptırdım.3:10cm.4hp 4 zamanlı yamaha..fethiye körfezi içinde sırtı cekmek için ideal..
sorum şu
bizim burada sırtı kıyı kıyı çekiliyor ve acaip levrek tutuluyor.fakat kimse kimseye sırrını vermiyor.kimi pipet çekiyor kimi rapala vs..benim siteye yeni katılan bir arkadaşınız olarak siz değerli arkadaşlara sorum..levrek yakalamak için ne tür bir düzenle ne çekmeliyim..kısaca benim yerimde olsaydınız ne yapardınız.
tesekkürler

Merhaba Maria princess yada muadili Daıwa Princess 7-9 cm sırtı yeşil olanını deneyebilirsiniz... Güzel balıklar yakalamanızı ve yakaladığınızda da iyi dileklerinizi göndermenizi umut ediyorum... Bu ürün ve-veya model suya bırakınca kendi balığı yakalayıp size teslim etmiyor.... Yapay balığın önüne FC misina ve uygun bir hız sizi sonuca götürür diye nacizane düşünüyorum....
İkinci bir adres: Levrek kod isimli üstad Erol beyden babanın evladına öğüdü gibi alacağınız tavsiyeler
Selamlar, Rastgele...
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2007, 18:39   #4
masal
Oltacı

tesekkürler levent ve ulas...misina kac lık olsun 45 lik iyi mi
?
masal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2007, 06:59   #5
araştırıcı
Miço

Misina kısmında ustalık senin gördüğün balıkların yada yakalanan balıkların büyüklüğüyle doğru orantılı.... İyi bir FC misinayı (Örn: berkley wanish, Yozuri mirage vd) sahte balığın önüne bağlayacağına göre ana gövdenin kalınlığına siteden, sırtı konusunun gerçek ustalarının yazdıklarına bakarak karar verebilirsin... Çünkü misina kalınlığı sahte yemin batışı ve yüzüşünü de etkileyecektir...
Rastgele...
Eski 18-10-2007, 11:42   #6
Salih Reis
Kaptan

Salih Reis kullanıcısının avatarı

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Eski 18-10-2007, 13:04   #7
araştırıcı
Miço

Salih Bey elinize sağlık ama bu adresi çağatay bey bulsaydı (ki ben biliyordum) , belki bulana kadar başka konularıda okuma şansı bulacak böylece onun bu işten daha çok menfaati olacaktı diye düşünüyorum...
Selamlar..
Rastgele..
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları